Lincoln Dethrones St. Augustine’s Women For Division II Outdoor Track Title

By BASN News Services
Updated: October 12, 2007

St. Aug Men Finish Second; Smoots Denied

Lincoln (MO) University has become the 5th school overall and 3rd HBCU in the history of the NCAA Division II Women’s Outdoor Track and Field Championships to earn the title of National Champions. The Blue Tiger Women achieved champion status with six individual titles on the final day of the three-day event denying St. Augustine’s a four-peat at Ralph Korte Stadium on the campus of Southern Illinois University-Edwardsville. The Lady Falcons finished second.

St. Augustine’s men also finished second behind long-time rival Abilene Christian. Traditionally, the team with the strongest showing on the final day will win the national title and Lincoln finished very strong with six individual championships on Saturday. Their run to the national title began with the 4×100 Meter Relay team of Simmy George, Shandria Brown, Marlene Smith and Moya Thompson combining for a time of 45.08 seconds.

Nikkisha Maynard picked up her second national title in the 100 Meter Hurdles with a time of 13.72 seconds. She won the heptathlon on Friday.

The 400 Meter Dash was won by Moya Thompson in 51.80 seconds.

Shandria Brown collected national titles in the 100 and 200 Meter Dash, clocking 11.59 seconds in the 100 and 23.32 seconds in the 200. The final National Championship came from the 4×400 Meter relay team of Lilieth Simms, Marlene Smith, Kelly Marshall and Thompson finishing the race in 3 minutes and 40.23 seconds to wrap up the teams 98 points for the National Championship.

St. Augustine’s women picked up an individual championship of their own as Charlene Cummings edged LU’s Maynard to win the long jump title.

Clark Atlanta’s Nikki Hill won the high jump with a best leap of 1.76m. Hill also finished 7th in the women’s 100m hurdles.

St. Aug’s men won national titles in three events.

Eddie Montgomery, Nathaniel McKinney, Anwar Moore and Wilan Louis combined to win the 4X100m relay championship.

Adrian Findlay finished first in the 400m hurdles. The Falcons closed out the day with another relay title as Louis joined with Jamaal Torrance, McKinney and Marqueth Tard to anchor the winning 4X400m relay team.

Albany State’s Sterling Gray won the men’s 400m dash bringing the national championship total to 13 for HBCU performers.

North Carolina Central sprinter Jason Smoots was denied in his two attempts to capture a seventh career national title. Smoots finished third in the 100m dash and sixth in the 200m dash finals.

Black College All Americans at the NCAA Division II Track and Field Championships WOMEN Alicia Anthony – Albany State – Long Jump, 100m Dash, 4x100m Relay Latoyia Johnson - Albany State – 4x100m Relay Mia Lakes – Albany State – 4x100m Relay Jasmine Peck – Albany State – 4x100m Relay

Nikki Hill – Clark Atlanta – High Jump, 100m Hurdles

Ebony McMath – Fort Valley State – 100m Hurdles, 400m Hurdles Jessica Render – Fort Valley State – 400m Dash

Shandria Brown – Lincoln – 100m Dash, 200m Dash, 4x100m Relay Simmy George – Lincoln – 4x100m Relay Kelly Marshall – Lincoln – 800m Run, 4x400m Relay Nikkisha Maynard – Lincoln – Heptathlon, Long Jump. 100m Hurdles Elfreda Reid – Lincoln – Shot Put Lileith Simms – Lincoln – 400m Dash, 4x400m Relay Marlene Smith – Lincoln – 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Moya Thompson – Lincoln – 200m Dash, 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay

Chanda Powell – N.C. Central – Long Jump, 100m Hurdles

Cadriesha Akinfe – St. Augustine’s – Triple Jump, Long Jump Camethia Baker – St. Augustine’s – 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Charlene Cummings – St. Augustine’s – Triple Jump, Long Jump, 4x100m Relay Samaiyah Islam – St. Augustine’s – 100m Hurdles Maria Medina – St. Augustine’s – 800m Run, 4x400m Relay Dana Robinson – St. Augustine’s – 400m Hurdles, 4x400m Relay Libia Rodriguez – St. Augustine’s – 200m Dash, 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Anna Teschemaker – St. Augustine’s – 4x100m Relay MEN Reginald Collins – Albany State – 4x100m Relay Azik Graham – Albany State – 4x100m Relay Sterling Gray – Albany State – 400m Dash, 4x100m Relay Brandon Rhoulac – Albany State – Triple Jump Dontrel Williams – Albany State – 4x100m Relay

Kevin Bartlett – Lincoln University – Long Jump, 100m Dash, 4x100m Relay Lerone Clarke – Lincoln University – 100m Dash, 200m Dash, 4x100m Relay Fabian Felix – Lincoln University – 4x400m Relay Keyshawn Lugrand - Lincoln University – 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Antwane President - Lincoln University – 400m Hurdles, 4x100m Relay, 4x400m Relay Adrian Robinson – Lincoln University – 4x400m Relay

Shantico Waiters – Livingstone College – 110m Hurdles

Cameron Dayne – Morehouse – Triple Jump Steven Enoch – N.C. Central – Long Jump Jason Smoots – N.C. Central – 100m Dash, 200m Dash

Unyime Akpan – St. Augustine’s – 110m Hurdles Ray Benjamin – St. Augustine’s – Triple Jump Adrian Findlay – St. Augustine’s – 400m Hurdles Fabian Hutchinson – St. Augustine’s – Long Jump Wilan Louis – St. Augustine’s – 200m Dash, 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Nathaniel McKinney – St. Augustine’s – 400m Dash, 4x100m Relay, 4x400m Relay Eddie Montgomery – St. Augustine’s – 4x100m Relay Anwar Moore – St. Augustine’s – 110m Hurdles, 4x100m Relay Marqueth Tard _ – St. Augustine’s – 400m Hurdles, 4x400m Relay Jamaal Torrance – St. Augustine’s – 4x400m Relay

Derrick Blount – Virginia State – 4x100m Relay Bernard Comer – Virginia State – 4x100m Relay Andre Faulcon – Virginia State – 4x100m Relay DeAndre Hyman – Virginia State – 4x100m Relay Women’s Team Scores: 1) Lincoln University 98; 2) St. Augustine’s 67; 3) North Dakota St 56; 4) Abilene Christian 51; 5) Ashland 50; 6) Angelo State 40; 7) Emporia State 25; 7) South Dakota 25; 9) Southern Indiana 23; 10) Grand Valley St 22.; 11) Adams State 16; 12) Chico State 15.50; 13) Lewis Univ 15; 13) Western Oregon 15; 15) UC Davis 14.50; 16) CS-Dominguez 14; 16) C S L A 14; 16) Seattle Pacific 14; 16) Albany State 14; 20) UC San Diego 13; 21) Pittsburg State 12; 21) Western State (CO) 12; 21) Clark Atlanta University 12; 24) Cal State Stanislaus 10; 24) Fort Valley State 10; 24) North Florida 10; 24) Slippery Rock 10; 28) Minnesota-Mankato 9; 28) NC Central 9; 28) Texas A&M (Kingsville) 9; 28) Findlay 9; 28) Central Missouri St 9; 33) Western Washington 8; 33) Massachusetts-Lowell 8; 33) Southern Connecticut 8; 33) Missouri Southern St. 8; 37) Tarleton State 7; 37) Northwest Missouri 7; 37) Harding University 7; 37) Indiana Univ. (PA) 7; 37) South Dakota State 7; 42) Truman State 6; 42) Missouri-Rolla 6; 44) Nebraska-Omaha 5; 44) Chadron State 5; 44) Cal State Bakersfield 5; 44) Ft. Hays State 5; 44) Northern Colorado 5; 44) Clarion University 5; 44) Lock Haven Univ 5; 51) Moorhead State 4.50; 52) Colorado Springs 4; 53) Bloomsburg 3; 53) Shippensburg University 3; 55) Saginaw Valley State 2; 55) Edinboro 2; 57) Nebraska-Kearney 1.50; 58) Colorado Mines 1 Men’s Team Scores: 1) Abilene Christian 102; 2) St. Augustine’s 69; 3) Western State (CO) 64; 4) UC Davis 45; 5) Ft. Hays State 34; 5) Lincoln University 34; 7) Tarleton State 32; 8) North Dakota St 29; 9) Texas A&M (Kingsville) 27; 10) Adams State 25; 10) Central Missouri St 25; 12) New York Tech 24; 12) Cal State Bakersfield 24; 14) Angelo State 20; 15) Lewis Univ 17; 15) Albany State 17; 17) Northern Colorado 16; 17) Northwest Missouri 16; 19) Edinboro 14; 20) Nebraska-Kearney 13; 21) Lock Haven Univ 11; 22) NC Central 10; 22) Western Oregon 10; 22) Missouri Southern St. 10; 25) Shippensburg University 9; 25) Harding University 9; 27) Ashland 8; 27) South Dakota State 8; 27) Moorhead State 8; 30) Grand Valley St 7; 30) Kutztown Univ 7; 30) Chico State 7; 33) Indianapolis 6; 33) Wheeling Jesuit 6; 33) Millersville Univ. 6; 36) Livingstone College 5; 36) Incarnate Word 5; 36) C S L A 5; 36) Pittsburg State 5; 40) Cal State Stanislaus 3; 40) Emporia State 3; 40) Northwood 3; 40) Minnesota-Duluth 3; 40) Virginia State 3; 45) East Stroudsburg 2; 45) Missouri-Rolla 2; 45) Morehouse College 2; 45) Colorado Springs 2; 45) Southern Connecticut 2; 50) Minnesota-Mankato 1; 50) Chadron State 1; 50) Truman State 1; 50) Slippery Rock 1; 50) Northern State U 1